Chovatelská stanice sheltií z Arcamony

O nás

O nás     Příběhy

O pejsky se zajímám od mládí, což mě přivedlo i k výběru studia pro povolání veterinárního lékaře.

Moji první psi byli dva malí bílí špicové bez PP (Amik a Lucina) a pes NO s PP, jménem Ogar, se kterým jsem chodila na cvičiště a složila zkoušku. Tento pes mě provázel i do Brna, kde jsem studovala veterinární lékařství.

Po založení rodiny jsem se orientovala na psy malých plemen. Líbili se mi psi zlatí, dlouhosrstí, bez srsti v obličeji. Zajímala jsem se o americké kokršpaněly (tehdy nové plemeno), ale ti potřebovali k uchovnění lovecké zkoušky. Protože jsem se však ze zásady nechtěla stát myslivcem, myšlenky na chov tohoto plemene jsem se vzdala. A pak jednou, v místě svého tehdejšího bydliště, jsem náhodou potkala dvě zlaté feny šeltie, se svojí majitelkou z Prahy, která tam byla na návštěvě. Toto plemeno jsem do té doby neznala a šeltie mi učarovaly svojí krásou a milou povahou. Domluvila jsem se s majitelkou, p. Mgr. Z. Polenskou a čekala jsem na zlatého psa z očekávaného vrhu v její chovatelské stanici Milzden. Narodila se čtyři štěňata, dvě zlaté fenky, dva psi, zlatý a trikolorní, zlatý psík však bohužel uhynul.

Koupila jsem si trikolorního, nechtěla jsem již déle čekat na zlaté štěně. Byl pojmenován Arco Milzden a začala jsem s ním vyhrávat na výstavách, stal se Šampionem ČR. Arco měl báječnou povahu a byl celou rodinou milován. Po roce jsem si k němu pořídila zlatou, již 9 měsíční fenku Mony Loubská rokle, která byla vrácena od prvního majitele zpět chovatelce. Takto vznikl můj první chovný pár. Ze jmen mých prvních šeltií vznikl i název mé chovatelské stanice „z Arcamony“. Z tohoto spojení se narodilo v několika vrzích 15 štěňat, žádné z nich však již nebylo tak výstavně úspěšné, jako jejich otec Arco. Chov sheltií nebyl tak snadný, jak se mi zpočátku zdálo. Mony onemocněla v 6 letech leukemií a museli jsme ji uspat. Arco se dožil 12 let, od 7 let byl chromý, protože si přetrhl Achillovu šlachu na zadní noze, když se snažil přeskočit plot a utéct za hárající fenkou.

Přesto se v chovatelské stanici narodili 2 Šampioni ČR, a to trikolorní fena Happy Go Lucky z Arcamony a zlatý pes Monkey z Arcamony, působící v chovatelské stanici „z Křivosůd“.

Následovaly další životní peripetie a já jsem opustila původní linii sheltií, jejímž zakladatelem byl importovaný pes Ringo von der Raubkammer. Nyní vlastním feny, jejichž předci pocházejí zejména z chovatelské stanice „z Ďáblovy studánky“. V současné době se nemohu z důvodu značného pracovního vytížení věnovat chovu a výstavám, tak jak bych si přála, ale stále doufám, že časem se mé chovatelské a výstavní aktivity zvětší.

Chci na tomto místě poděkovat všem svým psům, kteří mě životem doprovázeli a doprovázejí, za jejich lásku a přátelství a za to, že mně umožnili setkat se s novými přáteli - milovníky psů.

fotogalerie našich sheltií a fialek